Kim jesteśmy?
Wiara i Światło powstała z wiary, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. Wiara i Światło jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. Wiara i Światło wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.
Ruch Trzeźwości im. św. Maksymiliana został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski 19 września 1982 r. podczas I Krajowej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. RTMK nawiązuje do chlubnych tradycji dawniejszych bractw, stowarzyszeń trzeźwościowych i abstynenckich, działających na przełomie XIX i XX.
Międzynarodowy Ruch Szensztacki został założony przez o. Józefa Kentenicha po pierwszej wojnie światowej w Niemczech, w miejscowości Schönstatt (Szensztat). W Polsce zaczął się rozwijać w latach 80-tych.
Ruch Światło-Życie jest udaną próbą przełożenia eklezjologii II Soboru Watykańskiego na język ruchu.
Założycielem Ruchu jest ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), który od rekolekcji oazowych dla ministrantów (1954 r.) i Krucjaty Wstrzemięźliwości (1957) poprzez dalszy rozwój oaz wypracował cały system ewangelizacji i formacji obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych. Program formacyjny dla małżonków został w dużej mierze zaczerpnięty z programu i duchowości Equipes NotreDame. Ukształtowany w ten sposób Ruch Żywego Kościoła, przyjął w r. 1976 nazwę: „Ruch Światło-Życie”, określającą jego duchowość, metodę działania i charyzmat dany Założycielowi.
Nie jest możliwe wskazanie na człowieka - założycielaRuchu, gdyż inicjatywę jego powstania przypisuje się Duchowi Świętemu. Za początek w Kościele katolickim uznaje się dni skupienia studentów i wykładowców akademickich 17-19 lutego 1967 r. w Pittsburgu, w Stanach Zjednoczonych.

Ruch został powołany do życia Listem Pasterskim Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który odczytano na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969 r.
Inicjatorem powstania Ruchu są Salezjanie. W 1994 r. w Debrznie miały miejsce pierwsze rekolekcje Pustyni Miast przygotowujące do ewangelizacji.
Idea duchowej adopcji zrodziła się w latach osiemdziesiątych XX w. w tzw. Błękitnej Armii Matki Bożej Fatimskiej; do Polski dotarła w 1987 r. W diecezji dzieło zaczęło się rozwijać na początku lat dziewięć- dziesiątych.
Ruch wyrasta z doświadczenia mistycznego św. Faustyny Kowalskiej (1905-1938). Jeszcze za życia Faustyny ks. Michał Sopoćko wydrukował obrazki Jezusa Miłosiernego z Koronką do Miłosierdzia Bożego i modlitewniki. W ten sposób idea Ruchu zaczęła przenikać Kościół.