OŚWIADCZENIE RZECZNIKA DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ 

 

 W odniesieniu do pojawiających się pytań ze strony przedstawicieli środków społecznego przekazu w kontekście ewentualnego popełnienia przestępstw seksualnych przez duchownych wobec nieletnich, należy podkreślić, co następuje:

1.      W diecezji pelplińskiej nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek przestępstwa wobec nieletnich. Wszystkie zgłoszone przypadki zostały procedowane według obowiązującego prawa państwowego i kościelnego.

2.      Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na temat przestępstw tego rodzaju - popełnianych zarówno w przeszłości, jak i obecnie - proszony jest o zgłoszenie takiej informacji do odpowiednich organów ścigania oraz do delegata biskupa pelplińskiego zajmującego się tego rodzaju sprawami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3.      Biskup pelpliński jest przekonany o  skuteczności organów ścigania oraz jest gotowy - za pośrednictwem swojego delegata - współpracować z policją i prokuraturą w celu wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do postępowania  duchownych, które byłoby niezgodne z prawem.

4.      Wszyscy jesteśmy wezwani do walki z przestępstwami wobec małoletnich oraz nadużyciami władzy, które chroniłyby przestępców. Stanowczo należy się jednak sprzeciwić cynicznemu wykorzystywaniu tej walki w kampanii wyborczej. To bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem.

 

Rzecznik diecezji pelplińskiej

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2020 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk