Kuria Diecezji Pelplińskiej

Kuria diecezjalna stanowi zespół osób i instytucji, które świadczą biskupowi pomoc w kierowaniu działalnością pasterską w Kościele partykularnym, administrowaniu diecezją i wykonywaniu władzy sądowniczej. Jest tą strukturą, którą posługuje się biskup, by wyrazić swą pasterską troskę i miłość (zob. Dyrektorium Apostolorum Successores, n. 177). Oficjalna struktura Kurii Diecezji Pelplińskiej: kancelaria, rzecznik, wydziały, komisje.

Rzecznik Biskupa Pelplińskiego:

ks. prał. dr Ireneusz Smagliński

ul. Biskupa Dominika 11

83-130 Pelplin

kom.: +48 603 686 602

1. Wikariusz Generalny

bp Wiesław Śmigiel

doktor hab. teologii, prepozyt Kapituły Katedralnej, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, członek Rady Episkopatu ds. Rodziny, członek Komisji Duszpasterstwa, członek Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi

ul. Kanonicka 1, 83-130 Pelplin

Ojciec duchowny kapłanów diecezji pelplińskiej:

ks. prałat lic. Bogdan Lipski, kapelan honorowy J.Św., kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej Kamieńskiej, proboszcz parafii Stężyca

ul. Jana III Sobieskiego 14, 83-322 Stężyca